Vestfirðir ose Fjordet Perëndimore (Icelandic: Vestfirðir, ISO 3166-2:IS: IS-4) është emri i një gadishulli të madh në veriperëndim të Islandës dhe një qark administrativ. Shtrihet në Ngushticën e Danimarkës, përball bregut lindor të Grenlandës. Është i lidhur me pjesën tjetër të Islandës me një isthmus 7 km të gjerë ndërmjet Gilsfjörður dhe Bitrufjörður. Vestfirðir është shum malor; vija bregdetare është një prerje e fortë nga dhjetra fjorde të rrethuara nga kodra të larta.

Vestfirðir
Location of Vestfirðir
Popullsia
 • Gjithsej7.300
image_map e Vestfirðir.

Popullsia Redakto

Mungesa e fushave të rrafshëta në këtë zonë e kufizon potencialin për bujqësi, e cila është e kufizuar me kullota shumë të ulta në pjesën e fjordeve. Porte të mira natyrore në shmicën e fjordeve dhe afërsia me zonat e peshkimit janë jetike për ekonominë vendore. Vestfirðir është shumë pak e banuar: popullsia e përgjithshme në vitin 2007 ishte 7,380. Kryeqyteti i qarkut, njëkohësisht edhe vendbanimi më i banuar është Ísafjörður (me popullshi rreth 4000 banorë).

Rënia e popullsisë
viti popullasia % e popullsisë të Islandës
1920 13,443 14.24%
1930 13,133 12.09%
1940 13,130 10.80%
1950 11,300 7.83%
1960 10,507 5.86%
1970 10,050 4.91%
1980 10,479 4.53%
1990 9,798 3.80%
2000 8,150 2.86%
2007 7,309 2.32%

Vendbanimet kryesore në Vestfirðir  Redakto

Ligji Redakto

Në vitin 1615, 32 të mbijetuar peshakatarë balenash baskë u vranë nga vendasit, pas kësa gjykatësit e bën atë ligj që çdo person bask që shihet në rajon duhet të vritej menjëherë. Ky ligj u shfuqizua në maj 2015.[1]

Galeria Redakto

 
 
 
 
 
Látrabjarg
 
Oldest steel ship in Iceland
 
Látrabjarg
 
 
Ísafjörður
 
Sudureyri

Referime Redakto

  1. ^ Tharoor, Ishaan (28 maj 2015). "Iceland revokes 400-year-old legal right in Westfjords district to kill Basques on sight". The Independent. Marrë më 2 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto

65°44′15″N 22°10′14″W / 65.73750°N 22.17056°W / 65.73750; -22.17056