Fjordet Perëndimore (Islandë)

Vestfirðir ose Fjordet Perëndimore (Icelandic: Vestfirðir, ISO 3166-2:IS: IS-4) është emri i një gadishulli të madh në veriperëndim të Islandës dhe një qark administrativ. Shtrihet në Ngushticën e Danimarkës, përball bregut lindor të Grenlandës. Është i lidhur me pjesën tjetër të Islandës me një isthmus 7 km të gjerë ndërmjet Gilsfjörður dhe Bitrufjörður. Vestfirðir është shum malor; vija bregdetare është një prerje e fortë nga dhjetra fjorde të rrethuara nga kodra të larta.

Vestfirðir
Vendbanim
Administrimi
Shteti Flamuri Islanda
Zyrat qendrore Ísafjörður
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 22271 km2
Popullsia 7300 banorë (2007)
Dendësia 0.3 banorë/km2
Harta e Vestfirðir.

PopullsiaRedakto

Mungesa e fushave të rrafshëta në këtë zonë e kufizon potencialin për bujqësi, e cila është e kufizuar me kullota shumë të ulta në pjesën e fjordeve. Porte të mira natyrore në shmicën e fjordeve dhe afërsia me zonat e peshkimit janë jetike për ekonominë vendore. Vestfirðir është shumë pak e banuar: popullsia e përgjithshme në vitin 2007 ishte 7,380. Kryeqyteti i qarkut, njëkohësisht edhe vendbanimi më i banuar është Ísafjörður (me popullshi rreth 4000 banorë).

Rënia e popullsisë
viti popullasia % e popullsisë të Islandës
1920 13,443 14.24%
1930 13,133 12.09%
1940 13,130 10.80%
1950 11,300 7.83%
1960 10,507 5.86%
1970 10,050 4.91%
1980 10,479 4.53%
1990 9,798 3.80%
2000 8,150 2.86%
2007 7,309 2.32%

Vendbanimet kryesore në Vestfirðir Redakto

LigjiRedakto

Në vitin 1615, 32 të mbijetuar peshakatarë balenash baskë u vranë nga vendasit, pas kësa gjykatësit e bën atë ligj që çdo person bask që shihet në rajon duhet të vritej menjëherë. Ky ligj u shfuqizua në maj 2015.[1]

GaleriaRedakto

 
Látrabjarg
 
Oldest steel ship in Iceland
 
Látrabjarg
 
Ísafjörður
 
Sudureyri

ReferimetRedakto

  1. ^ Tharoor, Ishaan (28 maj 2015). "Iceland revokes 400-year-old legal right in Westfjords district to kill Basques on sight". The Independent. Marrë më 2 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

Koordinatat: 65°44′15″V 22°10′14″P / 65.73750°V 22.17056°P / 65.73750; -22.17056