Ford Motor Company

(Përcjellë nga Ford)

Ford Motor Company (shkurt Ford) është kompani amerikane që prodhon makina. Kjo kompani mban emrin e themeluesit të saj, Henry Ford. Makina e parë nga Ford u prodhua në vitin 1908, dhe modeli i saj ishte Model T. Edhe prodhuesit e makinave Mercury, Lincoln, Volvo dhe Mazda, zotërohen nga Ford.

Ford Motor Company
LlojiPublike
IndustriaAutomjete
Themeluar në16 qershor 1903
Zyrat qendroreFlag of the United States.svg Dearborn, Michigan

Flag of the United Kingdom (3-5).svg London, Mbretëria e Bashkuar

Flag of Germany.svg Saarlouis, Gjermani
Njerëzit kyç
Henry Ford, themelues
ProdhimiAutomjete
FitimetLua error te package.lua te rreshti 80: module 'Module:Complex date' not found.
Numri i punëtorëve
87.000 (2008)
SubsidiariesFord Credit, Ford itself, Lincoln, Mercury, Premier Automotive Group, Automotive Components Holdings, Volvo
Faqja e internetitFord.com

HistoriaRedakto

Modele angleze

Në vitet 1920Redakto

 • Model A

Në vitet 1930Redakto


1932 Ford Model B Coup
Redakto

 • Model B
 • Ford Rheinland
 • Ford V8
 • Ford Taunus

Në vitet 1950Redakto

 • Ford 12M '52 - '62
 • Ford 15M '55 - '59
 • Ford 17M '57 - '60

Në vitet 1960Redakto

 • Ford P3
 • Ford P4
 • Ford P5
 • Ford P6
 • Ford P7
 • Ford Capri
 • Ford Transit

Në vitet 1970Redakto

 • Ford Consul
 • Ford Taunus
 • Ford Escort
 • Ford Fiesta
 • Ford Granada
 • Ford Capri

Në vitet 1980Redakto

 • Ford RS200
 • Ford Capri
 • Ford Escort
 • Ford Orion
 • Ford RS200
 • Ford Sierra
 • Ford Scorpio

Në vitet 1990Redakto

 • Ford Cougar
 • Ford Escort
 • Ford Explorer
 • Ford Focus (2001 and 2002)
 • Ford Galaxy (VW Sharan and Seat Alhambra)
 • Ford Ka
 • Ford Maverick
 • Ford Mondeo
 • Ford Probe
 • Ford Puma
 • Ford Windstar

Në vitet 2000Redakto

 • Ford Focus C-MAX
 • Ford Focus ST
 • Ford Fusion (British)
 • Ford StreetKa
 • Ford Transit Connect
 • Ford Tourneo Connect
 • Ford S-MAX
 • Ford Focus Cabriolet (2006)
 • Ford CUV (2007, )

Modele amerikaneRedakto

Aktualisht

 • Ford E-Series Vans
 • Ford Edge
 • Ford Escape
 • Ford Escape Hybrid
 • Ford Expedition
 • Ford Explorer
 • Ford Explorer SportTrac
 • Ford F-Series Pickups
 • Ford F-Series Super Duty
 • Ford F-Series Commercial Truck
 • Ford Flex
 • Ford Focus Coupe (American)
 • Ford Focus Sedan (American)
 • Ford Fusion (American)
 • Ford Mustang
 • Ford Ranger
 • Ford Taurus
 • Ford Taurus X
 • Ford Transit Connect

Lidhje të jashtmeRedakto