Dredhëza e malit

lloj i bimëve
(Përcjellë nga Fragaria vesca)
Dredhëza e malit
Dredhëza e malit
Dredhëza e malit
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Rosales
Familja: Rosaceae
Rosoideae
Grupi: Fragaria
Fragaria vesca

Dredhëza e malit (lat. Fragaria vesca L.) e njohur edhe si - luleshtrydhë (Korçë), shtrydhës (Mirditë), luledredhë, gërthe (Ibë, Tiranë), derdhe (Shëngjin), dredhëzë (Korçë), drethe e egër (Hakaj, Guci, Martinaj, Hot, Plavë) dhe dredhza e eger në Kosovë. Është bimë që klasifikohet në familjen e bimëve Rosoideae. Rritet në lartësitë 400-1600 m mbi nivelin e detit.

Shiko dhe këtëRedakto

Dredhëza e malit në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Rosoideae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


  Ky artikull në lidhje me biologjinë është i cunguar. Ndihmoni dhe ju në përmirsimin e tij.