Frederick "Fred" Jones është një personazh i trilluar në serinë e animuar amerikane Scooby-Doo. Ai është udhëheqësi i bandës Mystery Inc. dhe (më shpesh sesa jo) shoferi i furgonit të tyre: Mystery Machine.

Fred Jones
Personazh nga Scooby-Doo
Paraqitja e parëEpizodi: "What a Night for a Knight" (Scooby-Doo, Where Are You!, 1969)
Luajtur nga
Dubluar nga
Informacione
Pseudonimi(et)Freddie
LlojiNjeri
GjiniaMashkull
Significant other(s)

Me kalimin e viteve, Fred ka ardhur për të ndërtuar kurthe tepër të komplikuara për armiq, të cilat Scooby-Doo dhe / ose Shaggy shpesh do të niseshin gabimisht, vetëm që armiku të përfundonte i kapur nga kurtha gjithsesi. Ai gjithashtu merr përgjegjësinë duke e ndarë grupin për të kërkuar të dhëna. Fredi zakonisht merr me vete Daphne Blake dhe Velma Dinkley, ndërsa Shaggy dhe Scooby shkojnë vetë, edhe pse ai nganjëherë do të dërgonte Velmën së bashku me Shaggy dhe Scooby; Fraza kryesore e Fred-it lidhet me këtë metodë kërkimi të ndaj-dhe-pushto: "Le të ndahemi, bandë..."

Paraqitja Redakto

Ai është një mashkull i bukur, adoleshent Kaukazian, me flokë të verdhë. Veshjet e tij origjinale dhe aktuale përbëhen nga një triko e bardhë mbi një këmishë blu dhe gjithashtu mban pantallona blu. Aksesori i tij i markës tregtare është ascot i tij portokalli.

Në kohën kur Scooby-Doo dhe Shaggy Rogers u transferuan në Shaggleford Manor, ai kishte veshur një xhaketë blu të hapur mbi një këmishë të bardhë, pantallona blu të errëta dhe këpucë ngjyrë kafe.

Personaliteti Redakto

Për shumë vite, në periudhën e parë të ditëve të tij ascot, ai ishte udhëheqësi i nivelit të lartë dhe stoik. Edhe pse në vitet e mëvonshme, kur ai ishte bërë një romancier misterioz, ai tregoi shenja të frikës së mundshme të arrestimit pasi besohej se ai ishte Kafka e Kuqe.[2]

Frikacaku i tij nënkuptohet më tej (gjatë viteve të triko të tij me shirita blu), kur Fred, Daphne dhe Velma duhet të ndahen për të gjetur Shaggy dhe Scooby në një fabrikë në Ohio Scooby Snax dhe Daphne pyeti nëse ai mendonte të kërkonte vetëm, me Fred reagon pak me shqetësim, "E keni fjalën për veten time? Në këtë fakt të përhumbur-" derisa ai e kuptoi se çfarë po thoshte dhe u përpoq të vepronte i qetë.[3] Një rast tjetër i kësaj, ishte kur Farmer P. erdhi tek ata ndërsa ishin duke hetuar, duke u ofruar atyre pak qumësht të ngrohtë për të qetësuar nervat e tyre, me Fredin duke refuzuar me mirësjellje. Por pasi Farmer P. u tregoi atyre për historinë e fermerit djall, Fred ndryshoi mendim dhe pyeti: "Unë mendoj se jam gati për atë gotë qumësht të ngrohtë" me një ton të frikësuar.[4] Për më tepër, ai gjithashtu tregohet si disi më pak inteligjent, më tepër i shpërndarë dhe më i paqartë për rrethinën e tij. Pasi Daphne komenton se si Gary Snipper është "teknikisht i aftë", ai shton se edhe ai është i mirë për të bërë gjëra.[5]

Si fëmijë duke u rritur në Coolsville, ai ishte polari i kundërt me llojin e udhëheqësit të patrembur, duke qenë paksa hiperaktiv dhe bestytni. Ai shpesh zgjidhej nga Red Herring, ngacmuesi i lagjes. Ai u pajtua në një revistë, National Exaggerator, që "raportoi" monstra të vërtetë (të preferuarit e tij ishin Mole People dhe përbindëshat e baltës). Fred gjithashtu pothuajse gjithmonë merr diçka të gabuar në fund të një çështjeje, pasi ai gjithmonë (ose pothuajse gjithmonë) akuzon Redin si armik.

Ai gjithashtu ka një mani ekstreme me rrjetat, që vendos kurthe përgjatë shtegut për në shtëpinë e tij në derën e përparme, fle me një dhe përpiqet të vendosë se cilin lloj do të përdorë kur përpiqet të kapë Fantazma e Dapper Jack. Rezistenca e tij u vu në një provë përfundimtare gjatë qëndrimit të tij në Grand Sandy Resort.

Referime Redakto

  1. ^ "Scooby Doo 2: Monsters Unleashed: The Video Game". Behind The Voice Actors (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2017. Marrë më 7 tetor 2020.
  2. ^ The Scooby-Doo Mystery, Happy Birthday Scooby-Doo, sezoni 1, epizodi 1
  3. ^ What's New, Scooby-Doo?, Recipe for Disaster, sezoni 2, epizodi 10
  4. ^ What's New, Scooby-Doo?, A Scooby-Doo Halloween, sezoni 2, epizodi 6
  5. ^ What's New, Scooby-Doo?, A Terrifying Round with a Menacing Clown, sezoni 3, epizodi 8