Giovan Battista Pirovano

futbollist italian

Giovan Battista Pirovano (5 maj 19378 nëntor 2014) ishte një ish futbollist italian i cili ka luajtur në nivel klubesh në kombëtare si mesfushor.

Giovan Battista Pirovano
Të dhënat personale
Data e lindjes5 maj 1937
Vendi i lindjesVercelli, Itali
Data e vdekjes8 nëntor 2014
Vendi i vdekjesVercelli, Itali
Gjatësia1,76 m (5 ft 9+12 in) [1]
PozicioniMesfushor
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1958–1961Pro Vercelli84(2)
1961–1963Verona73(12)
1963–1970Fiorentina145(11)
1970–1971Legnano18(0)
1971–1972Pro Vercelli
Gjithsej320(25)
Ekipi kombëtar
1966Italia1(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

KarrieraRedakto

Lindur në Vercelli, Pirovano ka luajtur me Pro Vercellin, Veronën, Fiorentinën dhe Legnanon.[1]

Me Fiorentinën ai fitoi 1966 Kupën Italiane dhe 1969 kampionatin.[2]

Në nivel ndërkombëtarë ai është paraqitur vetëm një herë me Italinë në vitin 1966.[1]

Jeta e mëvonshme dhe vdekjaRedakto

Ai vdiq më 8 nëntor 2014 në moshën 77 vjeçare.[2].

ReferimetRedakto

  1. ^ a b c "Giovan Battista Pirovano". National Football Players. Marrë më 16 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "E' morto stamani Giovan Battista Pirovano. In viola ha vinto Scudetto e Coppa Italia". ACF Fiorentina. 8 nëntor 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 nëntor 2014. Marrë më 15 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)