Gniezno është qytet në qendër-perëndim të Polonisë, ndodhet rreth 50 kilometra në lindje të Poznań. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2016, qyteti ka pasur 69.312 banorë.

Gniezno
Qytet
Pamje nga Gniezno
Pamje nga Gniezno
Popullsia
 • Gjithsej69.312
{{{postal_code_type}}}
62-200 – 62-210
TargatPGN
Faqja zyrtarewww.gniezno.eu

Lufta e Dytë BotëroreRedakto

Gniezno u okupua nga ushtarët gjermanë më 11 shtator 1939 dhe u aneksua në Gjermaninë Naziste më 26 tetor 1939 pas invadimit të Polonisë dhe u bë pjesë e Reichsgau Wartheland. Qyteza u çlirua nga Ushtria e Kuqe më 21 janar 1945 dhe u kthye në Poloni.

BinjakëzimetRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Zustersteden". Veendam. Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2017. Marrë më 3 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)