Hafiz el-Asad (6 tetor 1930 - 10 qershor 2000) ishte Presidenti i Sirisë nga viti 1971 deri më 2000. Ai ishte gjithashtu Kryeministër i Sirisë nga viti 1970 deri më 1971, si dhe sekretar rajonal i komandës rajonaledegës rajonale Siriane të Partisë Arabe Socialiste Ba'ath dhe sekretar gjeneral i Komandës Kombëtare të Partisë Ba'ath nga viti 1970 deri më 2000.

Hafiz el-Asad
حَافِظُ ٱلْأَسَدِ
Hafez al-Assad official portrait.jpg
Presidenti i Sirisë
Në zyrë
12 mars 1971 – 10 qershor 2000
Kryeministër Vetë ai
Abdul Rahman Khleifawi
Mahmoud al-Ayyubi
Abdul Rahman Khleifawi
Muhammad Ali al-Halabi
Abdul Rauf al-Kasm
Mahmoud Zuabi
Muhammad Mustafa Mero
Vice President Mahmoud al-Ayyubi (1971–1976)
Rifaat al-Assad (1984–1998)
Abdul Halim Khaddam (1984–2000)
Zuhair Masharqa (1984–2000)
Pasardhësi Ahmad al-Khatib
Pasuar nga Abdul Halim Khaddam (Në detyrë)
Bashar al-Assad
Kryeministri i Sirisë
Në zyrë
21 nëntor 1970 – 3 prill 1971
President Ahmad al-Khatib
Vetë ai
Pasardhësi Nureddin al-Atassi
Pasuar nga Abdul Rahman Khleifawi
Ministri i Mbrojtjes
Në zyrë
23 shkurt 1966 – 22 mars 1972
President Nureddin al-Atassi
Ahmad al-Khatib
Vetë ai
Kryeministër Yusuf Zuaiyin
Nureddin al-Atassi
Vetë ai
Abdul Rahman Kleifawi
Pasardhësi Muhammad Umran
Pasuar nga Mustafa Tlass
Detaje personale
Lindi 6 tetor 1930
Qardaha, Shteti Alevite, Mandati për Sirinë dhe Libanin
Vdiq 10 qershor 2000 (69 vjet)
Damasku, Siri
Vendpushimi Qardaha, Siri
Partia politike Partia Ba'ath (fraksion sirian) (që nga viti 1966)
Parti tjera Partia Arabe Ba'ath (1946–47)
Partia Ba'ath (1947–66)
Bashkëshort/e Anisa Mahluf (1957-2000; vdekja e tij)
Lidhje Xhemil, Rifat (vëllezër)
Fëmijë Bushra, Basel, Bashar, Mexhd, Maher
Prindër Ali Sulejman el-Asad
Na'sa el-Asad
Alma mater Akademia Ushtarake e Homsit
Nënshkrimi
Military service
Allegiance Flag of Syria.svg Siria
Branch/service Forcat Ajrore Siriane
Forcat e Armatosura Siriane
Years of service 1952–2000
Rank Syria Air Force - OF09.svg Gjeneral
Commands Forcat Ajrore Siriane
Forcat e Armatosura Siriane
Battles/wars Lufta Gjashtë Ditore (1967)
Lufta e Tërheqjes (1967–70)
Shtatori i Zi (1970–71)
Lufta Yom Kippur (1973)

Hafiz lindi në Qardaha në një familje alavite të fisit Kalbiya tek prindërit Ali Sulejman el-Asad dhe Na'sa el-Asad. Në vitin 1950, ai vendosi të bashkohej me Forcat e Armatosura Siriane. Asad u diplomua në vitin 1955, pas së cilës ai u porosit një toger në Forcat Ajrore Siriane. Me të mbaruar shkollën e fluturimit, ai fitoi një trofe më të mirë dhe më vonë u caktua në bazën ajrore pranë Damaskut.

Pasi u bë burimi kryesor i iniciativës brenda qeverisë siriane, Asad filloi të kërkonte një pasardhës. Zgjedhja e tij e parë ishte vëllai i tij Rifati, por Rifati u përpoq të merrte pushtetin në vitet 1983–84 kur shëndeti i Hafizit ishte në dyshim. Rifat më pas u internua kur shëndeti i Hafizit u rikuperua. Zgjedhja tjetër e pasardhësit e Hafizit ishte djali i tij i madh, Basel. Sidoqoftë, Bassel vdiq në një aksident automobilistik në vitin 1994 dhe Hafiz u kthye në zgjedhjen e tij të tretë - djalin e tij të vogël Beshar, i cili në atë kohë nuk kishte përvojë politike. Masa për të caktuar një anëtar të familjes së tij si pasardhësin e tij u prit me kritika brenda disa lagjeve të klasës sunduese Siriane, por Asad vazhdoi me planin e tij dhe zbriti zyrtarët që kundërshtuan këtë trashëgimi. Hafiz vdiq në vitin 2000 dhe Beshar e pasoi atë si President.