Hale (Sale)

komunë në Gjermani

Coordinates: 51°29′N 11°58′E / 51.483°N 11.967°E / 51.483; 11.967

Hale (Sale), (Halle (Saale)), është një qytet në Gjermanin e mesme gjegjësisht në Landin Sachsen-Anhalt. Ka diku rreth 234.000 banorë. Qytete tjera të mëdha që ka afër janë Leipzig diku 30 km në juglindje, Berlini diku 130 km në verilindje dhe Dresden diku 150 km në juglindje.

Hale
Hallemarktroterturm.jpg
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej233,874 (31,12. 2.006)
{{{postal_code_type}}}
06108-06132 (nr.vjetër: 40xx)
Faqja zyrtareHalle.de

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto