Hans Koning

shkrimtar holandez

Hans Koning (i lindur Hans Königsberger, dhe që nga viti 1949 zyrtarisht si Hans Konigsberger)[1] (12 korrik 1921-13 prill 2007), ishte një autor dhe gazetar hollandez i mbi 40 librave trillues dhe jo-trillues, gjithashtu një gazetar pjellor, i cili kontribuoi për pothuajse 60 vjet në shumë revista, duke përfshirë The New York Times, International Herald Tribune, Atlantic Monthly, The Nation, Harper's, The New Yorker, dhe De Groene Amsterdammer.Ai përdori pseudonimin Hans Koningsberger (me një shkronjë të shtuar 'n'), dhe që nga viti1972 Hans Koning.[2]

Hans Koning
Lindi më 12 korrik 1921
Vendlindja Amsterdam Holandë
Vdiq më 13 prill 2007 (85 vjeç)
Emër tjetër Hans Königsberger
Profesioni Shkrimtar dhe gazetar

BiografiaRedakto

I lindur në Amsterdam në vitin 1921 nga Elisabeth van Collem (vajza e poetit socialist Abraham Eliazer van Collem) dhe David Königsberger, ai u shkollua në universitetin e Amsterdamit nga viti 1939 deri në vitin 1941, universitetin e Cirihut nga viti 1941 deri në vitin 1943 dhe në Sorbone në vitin 1946.

Duke u larguar nga Hollanda e okupuar me rezistencën (ai ishte një bartës i Kryqit Hollandez të rezistencës), ai ishte një nga rreshterët më të rinj në ushtrinë britanike, Trupa 7, Komandoja 4, duke punuar si interpretues gjatë okupimit aleat të Gjermanisë përgjatë fundit të luftës.

Si redaktor i De Groene Amsterdammer, një gazetë e përjavshme Hollandeze, nga viti 1947 deri në vitin 1950, ai u ftua të drejtojë një program kulturor në radio Jakarta, Indonezi, të cilin e bëri nga viti 1950 deri në vitin 1951. Ishte pas kësaj që ai erdhi me anije mallrash në Shtetet e Bashkuara. Romani i tij i parë, The Affair, u botua në vitin 1958. Ai gjithashtu filloi të shkruajë letërsi artistike, duke përfshirë disa libra udhëtimi, duke përfshirë Love and Hate in China (në shqip: Dashurinë dhe Urrejtjen në Kinë) në vitin 1966.

Gjatë Luftës së Vietnamit ai e ktheu vëmendjen e tij në protestë, duke ndihmuar në krijimin e organizatës aktive aktive 'REZISTO' në Kembrixh, Masaçusets, me Noam Chomsky ndër të tjerët.

Për tridhjetë vitet e ardhshme ai shkroi libra të dy llojeve të ndryshme (trillime dhe jo-trillime) dhe ishte një marrës dy herë i një shoqërie National Endowment for the Arts për shkrimtarë krijues, për trillime. Katër nga romanet e tij u bënë filma: A Walk with Love and Death (në shqip:Një shëtitje me dashuri dhe vdekje), i cili ishte filmi i parë i Anjelica Huston, drejtuar nga babai i saj, John Huston, The Revolutionary (në shqip:Revolucionari), me protagonist Jon Voight, Death of a Schoolboy (në shqip: Vdekja e një nxënësi), për BBC London, dhe The Petersburg-Cannes Express (në shqip:Ekspresi Petersburg-Kané).

 
Hans Koning në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Kanë

Nga viti 2000 deri në vitin 2006 ai gjeti gjithashtu kohë për të drejtuar Literary Discord, një program radio të transmetuar nga WPKN Bridgeport, kushtuar diskutimit të një letërsie të tillë dhe gjendjes së botimit në Shtetet e Bashkuara. Ai intervistoi, ndër shumë të tjerë, Russel Banks dhe Sadi Ranson rreth gjendjes së botimeve në Shtetet e Bashkuara.

Prozë letrareRedakto

(deri në vitin 1972 duke shkruar me emrin Hans Koningsberger)

 • The Affair,(në shqip:Çështja), Alfred Knopf 1958, NewSouth Books 2002
 • An American Romance, (ne shqip:Një romancë amerikane),Simon and Schuster 1960, NewSouth Books 2002
 • A Walk with Love and Death,(ne shqip:Një shëtitje me dashuri dhe vdekje), Simon and Schuster 1961, NewSouth Books 2003
 • I Know What I'm Doing, (ne shqip:Unë e di se çfarë po bëj), Simon and Schuster 1964, NewSouth Books 2005
 • The Revolutionary: a novel, (ne shqip:Revolucionari: një roman), Farrar Straus Giroux 1967
 • Death of a Schoolboy,(ne shqip:Vdekja e një nxënësi), Harcourt Brace 1974
 • The Petersburg-Cannes Express,(ne shqip:Ekspresi Petersburg-Cannes), Harcourt Brace 1975, NewSouth Books 2004
 • America Made Me: A Novel,(ne shqip:Amerika më bëri: një roman), Thunder's Mouth Press 1979
 • The Kleber Flight,(ne shqip:Fluturimi Kleber), Atheneum 1981, NewSouth Books 2006
 • De Witt's war,(ne shqip:Lufta e De Witt), Pantheon 1983
 • Acts of Faith,(ne shqip:Veprat e Besimit), Henry Holt 1986
 • Pursuit of a Woman on the Hinge of History: A Novel,(ne shqip:Ndjekja e një gruaje në varen e historisë: Një roman), Lumen Editions, 1997
 • Zeeland or Elective Concurrences,(ne shqip:Zeeland ose Përputhje me Zgjedhje), NewSouth Books 2001
 • The Movie Actress,(ne shqip:Aktorja e Filmit), Dry Ice Pub. 2018

Shumë nga romanet e tij janë botuar gjithashtu në vende të tjera duke përfshirë Anglinë, Hollandën, Spanjën, Francën, Italinë, Gjermaninë dhe Japoninë.

Jo-fiktiveRedakto

 • Love and Hate in China,(ne shqip:Dashuria dhe Urrejtja në Kinë), McGraw-Hill, 1966
 • Along the Roads of New Russia,(ne shqip:Përgjatë rrugëve të Rusisë së Re), Farrar Straus Giroux 1967
 • World of Vermeer, (ne shqip:Bota e Jetës Koha Vermeer),Time Life 1967
 • Amsterdam Time Life, (ne shqip:Jeta në kohë e Amsterdamit),1968. With photographs by Patrick Ward.
 • The Future of Che Guevara, (ne shqip:E Ardhmja e Che Guevara), Doubleday 1971
 • The Almost World, (ne shqip:Pothuajse Bota), Dial Press 1972
 • A New Yorker in Egypt, (ne shqip:Një New Yorker në Egjipt), Harcourt Brace 1976
 • Nineteen Sixty-Eight: A Personal Report,(ne shqip:Nëntëmbëdhjetë Gjashtëdhjetë e Tetë: Një Raport Personal) Norton 1987
 • Colon: el mito al descubierto,(ne shqip:Zorra e trashë: el mito al descubierto.),1991
 • Columbus: His Enterprise: Exploding the Myth, (ne shqip:Columbus: Ndërmarrja e tij: Shpërthimi i mitit), Monthly Review Press 1976, 1991
 • The Conquest of America: How the Indian Nations Lost Their Continent,(ne shqip:Pushtimi i Amerikës: Si kombet indiane e humbën kontinentin e tyre), Monthly Review Press 1993
 • Hans Koning's Little Book of Comforts and Gripes,(ne shqip:Libri i Vogël i Komoditeteve dhe Gripeve të Hans Koning), 2000
 • Rene Burri ,(ne shqip:Rene Burri Phaidon), Phaidon Press 2006

FilmaRedakto

Shfaqje teatriRedakto

 • The Blood-Red Cafe (në shqip:Kafeneja e kuqe me gjak)
 • Hermione
 • A Woman of New York (në shqip: Një grua nga New York)

Libra për fëmijëeRedakto

 • The Golden Keys Doubleday 1956, 1970 (në shqip: Çelësat e Artë)

PërkthimeRedakto

 • The Ten Thousand Things (në shqip:Dhjetë mijë gjërat) nga Maria Dermout (gjermanisht) New York Review of Books 2002
 • Carlo Coccioli, Manual the Mexican (në shqip:Manual meksikan) (frengjisht) Simon and Schuster
 • The Islands (në shqip:Ishujt) nga A. Alberts Tuttle Co. 1999

ReferimetRedakto

 1. ^ V. J. M. Koningsberger (28 prill 2007). "Hans Koningsberger heette Königsberger". NRC Handelsblad. Marrë më gusht 10, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ The original edition of his 1972 novel The Almost World has "Hans Koning" on the title page, but "Copyright © 1972 Hans Koningsberger" inside as well as "Koningsberger, Hans" in the Library of Congress Cataloging in Publication Data section.

Lidhje të jashtmeRedakto