Hidetoshi Nakata

futbollist japonez

Hidetoshi Nakata (japonisht: 中田 英寿) (lindur më 22 janar 1977 në Kofu, Japoni), është një ish-lojtar japonez të futbollit i cili ka luajtur si një mesfushor me disa klube evropiane, dhe Bell Mare Hiratsuka në atdheun e tij. Shfaqjet e tij kanë fituar atë një reputacion si një nga lojtarët më të mirë japonez nëpër kohë.

Hidetoshi Nakata
Hidetoshi Nakata in Okinawa.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëHidetoshi Nakata
Data e lindjes (1977-01-22) 22 Janar, 1977 (43 vjeç)
Vendi i lindjesKofu, Japoni
PozicioniMesfushor
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1995–1998Bellmare Hiratsuka
1998–1999Perugia
2000–2001Roma
2001–2003Parma
2004Bologna
2004–2005Fiorentina
2005–2006Bolton Wanderers
Ekipi kombëtar
1997–2006Japonia77(11)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Nakata ishte në 2004 si i vetmi person japoneze, të zgjedhur në FIFA 100, një klasifikim të më të mirë të jetesës 125 futbollistët në histori, dhe ishte gjithashtu në të dy 1997 dhe 1998 votuan Lojtari i Vitit në Azi.

Nakata fitoi 2001 Serie A me AS Roma dhe vit pas Coppa Italia me FC Parma.

StatistikatRedakto

Kombëtarja japoneze
Vite Ndeshje Gola
1997 16 5
1998 10 1
1999 3 0
2000 4 0
2001 7 1
2002 8 2
2003 11 1
2004 2 0
2005 10 0
2006 6 1
Gjithsej 77 11

Lidhje të jashtmeRedakto