Hidroksidi i litiumit

komponim kimik

Hidroksidi i litiumit () është komponim inorganik. Është substancë kristalore me ngjyrë të bardhë, tretet mirë në ujë, por vështirë në etanol. Gjendet në formë anhidri dhe njëhidrati (LiOH•H2O), që të dyja baza të forta. Është baza më e dobët nga hidroksidet e metaleve alkaline.

Hidroksidi i litiumit
Vetitë
Formula kimike:
LiOH
Masa molare:
23.95 g/mol
Duket:
Kristal me ngjyrë të bardhë, pa erë
Dendësiteti:
1.46 g/cm3
Pika e shkrirjes:
462 °C
Pika e vlimit:
924 °C
Tretshmëria në ujë:
12.7 g/100 mL (në 0 °C)
17.5 g/100 mL (në 100 °C)[1]

PërfitimiRedakto

Hidroksidi i litiumit përfitohet në reaksionin mes karbonatit të litiumit dhe hidroksidit të kalciumit:[2]

  +    +  

 
Struktura e hidroksidit të litiumit

Në laborator, hidroksidi i litiumit përfitohet nga bashkëveprimi i ujit me litium ose me oksid litiumi:

  +    +  
  +   

PërdorimiRedakto

Hidroksidi i litiumit përdoret në sistemin e pastrimit të gazit të frymëmarrjes tek anijet kozmike e nëndetëset për ta larguar dioksidin e karbonit nga gazi i nxjerrë duke liruar karbonatin e litiumit dhe ujin.[3]

   +    +  

ÇmimiRedakto

Në 2012, çmimi i hidroksidit të litiumit ishte rreth 5,000 deri 6,000 dollarë amerikanë për ton.[4]

Shih edheRedakto

  Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.

ReferimetRedakto

  1. ^ Stampa:RubberBible87th
  2. ^ Wietelmann, U; Bauer, RJ (2000). "Lithium and Lithium Compounds". Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry. doi:10.1002/14356007.a15_393. ISBN 3-527-30673-0. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Jaunsen, J.R. (1989). "The Behavior and Capabilities of Lithium Hydroxide Carbon Dioxide Scrubbers in a Deep Sea Environment". US Naval Academy Technical Report. USNA-TSPR-157. Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 gusht 2009. Marrë më 2008-06-17. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Lithium Prices 2012". investingnews.com. Investing News Network. Marrë më 12 prill 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)