QSicon in Arbeit.svg Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Pa referenca, Nuk ka strukture te mirë, Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme --Liridon 8 shtator 2010 21:32 (CEST)
Pamje nga fshati i Pyrgi që ndodhet në Chios

Chios është ishulli i pestë më i madh grek. Ai ndodhet ndodhet në detin Egje, 7 kilometra jashtë Bregdetit Anatolian.

Ndarja adminsitrativeRedakto

Administrativisht, Chios formon një komunë të veçantë në kuadër të njësisë rajonale Chios, e cila është pjesë e rajonit të Egjeut të Veriut. Qyteti kryesor i ishullit dhe selia e komunës është qyteti Chios.

EkonomiaRedakto

Chios është i njohur për eksportet e saj të çamçakëzit mastika[1] dhe pseudonimi i tij është Ishulli i mastikës.

TurizmiRedakto

Atraksionet turistike përfshijnë fshatrat mesjetare dhe manastirin e shekullit të 11-të Nea Moni, pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

ReferimeRedakto

  1. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).

Lidhje të jashtmeRedakto