Huesca është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Hoya de Huesca, të provincës Huesca, në Aragon. Huesca numëronte 52347 banorë në vitin 2010, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 161 km2.

Huesca
Komunë
noform
The city of Huesca as seen from the cathedral
Stema_figuraFlag of Huesca.svg
Vendndodhja
Huesca is located in Spanjë
Huesca
Huesca

Koordinatat: 42°8′V 0°25′P / 42.133°V 0.417°P / 42.133; -0.417

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Aragon
Provinca Huesca
Qarku Hoya de Huesca
Kryetari i Bashkisë Ana Alós López (2011)
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 161 km2
Lartësia 488 m (m.n.d.)
Popullsia 52347 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi Iberians
Vendasit Oscense
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 22001 - 22006
Prefiksi 974
Faqja Zyrtare Official website

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto