Hykmete Bajrami

Politikane, Ministre e Arsimit

Hykmete Bajrami (e lindur më 20 janar 1975) është politikane shqiptare nga Kosova. Në legjislaturën e katërt më 2011, u zgjodh deputete e Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së. Më 17 korrik 2014, u emërua Ministre e Ministrisë së Tregtisë dhe të Industrisë në Kosovë dhe shërbeu deri në vitin 2017. Më 3 shkurt 2020 filloi shërbimin si Ministre e Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë.[1]

Hykmete Bajrami
Ministre e Arsimit
3 shkurt 2020 – aktiv
Paraardhësi: Shyqiri Bytyqi
Ministre e Tregtisë dhe e Industrisë
17 korrik 2014 – 2017
Paraardhësi: Bernard Nikaj
Pasardhësi: Bajram Hasani
Anëtare e Kuvendit të Kosovës
2010 – aktiv
Të dhënat personale
Lindi më: 11 maj 1987
Lindi në: Prishtinë, Kosovë
Kombësia: Shqiptare e Kosovës
Profesioni: Politikane
Partia politike: Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK)


ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto