IBM 701, i njohur si Defense Calculator (Llogaritësi i Mbrojtjes), u njoftua për publikun më 29 prill, 1952, dhe ishte kompjuteri i parë shkencor i IBM [1] Kompjuterët e saj të biznesit simotër janë IBM 702 dhe IBM 650.

IBM 701 operator's console
IBM 701 processor frame

Burimi

Redakto
  1. ^ "IBM 701 item at IBM history site". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Charles J. Bashe, Lyle R. Johnson, John H. Palmer, Emerson W. Pugh, IBM's Early Computers (MIT Press, Cambridge, 1986)
  • Cuthbert Hurd (editor), Special Issue: The IBM 701 Thirtieth Anniversary - IBM Enters the Computing Field, Annals of the History of Computing, Vol. 5 (No. 2), 1983

Lidhje të jashtme

Redakto