Ibe Palikuqi ishte nje veprimtare e vendosur e Luftës ANÇ, Heroinë e Popullit.

Ibe Palikuqi
(1927 - 1944)
U lind në1927
Vdiq23 shtator, 1944
Busti i Ibe Palikuqit ne Diber
Busti i Ibe Palikuqit ne Kercove

Biografia Redakto

Ibe Palikuqi u lind në qytetin e Dibrës. Që nga 1942 shtëpia e saj u bë bazë shokësh ilegalë dhe ajo vetë propagandiste trime e ideve të luftës çlirimtare. U arrestua së bashku me nënën dhe u burgos (1943). Pasi doli nga burgu, vijoi veprimtarinë revolucionare. U rreshtua në batalionin partizan të Dibrës dhe me organizimin e Brigadës XVIII S (1944) u caktua zëvendëskomisare kompanie. Në të gjitha luftimet u shqua për guxim e trimëri të rrallë. Ra heroikisht në luftë kundër nazistëve gjermanë dhe tradhtarëve për çlirimin e KërçovësMaqedoni, më 23 shtator 1944.[1] [2]

Shih edhe Redakto

Literatura Redakto

  • Narodni heroji Jugoslavije (knjiga). „Mladost“, Beograd 1975.

Referime motra e nenes (tezia ime) IBE PALIKUQI ( shqiptimi origjinal emer dhe mbiemer eshte-IBé PALèKUQI, gjithmon lexoja letrat (e hapura nga UDB -YU) qe Daja i dergonte nenes time Firdez Palèkuqi( DOZI).Eshref Palèkuqi e jo ''Palikuqi'' ose ''turi-kuqi'' u pelqejne shume de dridhojne emrat e mbiemrat tane sllaveve me qellim qe tju pershtaten sado pak atyne sllav. ne Diber te madhe e shptjn emrin ''Ibja''gabimisht ndersa duhet te shqiptohet ''IBA'' asnjeri nuk e tha te verteten e familjes Palekuqi Sherif. sherif Palekuqi nuk ishte -Hoxhe- zotonte gjuhen Arabe dhe ishte mesues i gjuhes shqipe neper xhamite dhe vendet e tjera qe perkasnin xhamive,atdhetar i pa lodhshem si ne Shqiperi (sa e sa deputete pranuan se ishin nxenes te tij) ne Greqi (Selanik) e me vone ne Diber te madhe. iba nuk luftonte kunder Ballisteve ( ate bisht e ngjiten tradhtaret, spiunet qe detyronte UDB-ja te flasin dhe shkruajn. sipas rrefimeve te Dajes -Eshref Palekuqit( shikonim vellezrit tane qe nuk kuptonin rrezikun sllavomadh- ne nuk ishim komuniste, ne luftonjim te keqen ishim per rregullim rendi ne trojet tona Shqiptare,rrefim qe zane peng te birin e Haxhialilit (gjyshin e Gezim Haxhialilit) ballist dhe atdhetar i flaket, po na gjuajshin me arme dhe ne iknim per te mos be vllavrasje) fjale te dalura nga goja e Dajes tim.pse sllavet nuk tregojne pasurin e gjyshit qe konfiskuan??dhe akoma sot nuk jane kthyer??? u prish Jugosllavia,u prish Maqedonia demokratike po tani Maqedonia e Veriut??? ne akoma sot po na shkelin e s'na lene rehat as shtepine e gjyshit me rregullue as shtepine tjeter timen jo,po dyqanet, po tokat 2,5 kile ne mes te Dibres, po xhamadanet e stolisur me argjend (dokument te zyrat e Finanses Diber) po tepsia e argjente, Florinin qe s'permendet askundi, leket,po tokat pjellore te pa shenuara(mbuluar me ujin e liqenit) po ne vend te ketyreve kemi marur dhurata nga UDB-ja(tre here tentim vrasje babait- Muhamet Cutres) as nje dite pune Nenes -DOZIT,duke ju lutur fisit te vet Kryetarit te atehershem ''Meti Kaba'' po ne 7 shtator dinte Beogradi- ora shtat i mengjesit radio Beogradi- heroina me e re e gjith Jugosllavise Ibe Palikuqa etj etj.rruga Liman Kaba (rrespektet e mia) pllaka- heroi i Jugosllavise- akoma gjendet siper Derres te hyrjes ne shtepin e heroit. po ajo pllaka per IBEN?? jo jo Ibes ja hapen varrin 3 here???? luft me te vdekurit -UDB-ja, po Bustin sa here e demtuan po varin sa here ia nderuan(keta populli nuk i din)ndonjiher kam me i rrefye ne ndonji television me serioz. me nderime Faton Cutra nypi i Ibe Palekuqit djali i 3 i Dozit. posht tradhtaret ne jemi me te forte se ju! Redakto

  1. ^ Palikuća Šerifa Ibe Arkivuar 5 janar 2018 tek Wayback Machine Viz. 24.03.2017.
  2. ^ „Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 2009, 1111 стр.