Iffat bint Muhammad bin Saud Al Thunayan Al Saud (Arabisht: عفت بنت محمد بن سعود الثنيان آل سعود) ishte gruaja e mbretit Feisal. Ajo nganjëhere u quajt Mbretëresha Iffat ose Princesha Iffat. Ajo është e njohur për përpjekjet e saj në përmirësimin e arsimit saudit. Ajo ishte themeluesja e shkollës së modelit Taif dhe kolegjit të parë për vajza në Arabinë Saudite.

Jeta e hershmeRedakto

Iffat Al Thunayan lindi më 1916 në Stamboll.[1][2]

Babai i Iffat ishte Muhammed bin Saud Al Thunayan,[1] i cili ishte një oficer ushtarak në ushtrinë otomane.[3] Ai u vra diku midis viteve 1918 dhe 1923, përderisa luftonte në ushtri.[3] Nëna e saj, Asia, ishte një grua turke, e cila ishte me origjinë hungareze ose cirkase.[3][4] Iffat kishte një vëlla të plotë, Zaki, dhe dy gjysmë vëllezër të nënës, Kemal Edhem dhe Mozaffar Edhem.[3]

Iffat u arsimua në Stamboll nën kujdesin e hallave të saj- Jawhara bint Abdullah Al Thunayan.[5] Iffat ishte shumë e varfër. Ajo shkoi në shkollë duke veshur këpucë të mbushur me letër në vend të thembrave. Ajo arriti një diplomë mësimore. Për shkak të rëniesPerandorisë Osmane, ajo dhe familja e saj u kthyen në Arabinë Saudite. Në vitin 1925, familja e Iffatit kërkoi ndihmë financiare për një pelegrinazh në Mekë për Iffat.[6]

Gjyshi i saj ishte guvernator i Riadit gjatë viteve 1840. Gjyshi i saj ishte marrë në Turqi si i burgosur i Perandorisë Osmane pas rënies së Shtetit të Parë Saudit. Një nga gjysmë motrat e Iffat ishte e martuar me Princin Sultan,[7] Laila al Thunayyan. Xhaxhai i tij, Ahmed Al Thunayan (1889 - 1921), ishte një nga këshilltarët e Ibn Saudit.[8][3]

Martesa me FeisalinRedakto

Në vitin 1931, princi Feisal takoi Iffat për herë të parë, ndërkohë që po bënte një pelegrinazh në Mekë me hallën e saj.[2] Princi Feisal, i cili shërbeu si nënmbret i [[Mbretëria e Hixhazit|Hixhazit], e mori Iffatin përsëri në Turqi me hallën e saj.[9] Megjithatë, për herë të parë ka një raport tjetër rreth takimit të tyre, duke deklaruar se ata u takuan për herë të parë në Stamboll në vitin 1932 kur princi Feisal vizitoi qytetin pas një vizite zyrtare në Rusi.[10] Rrjedhimisht, ai dhe Iffat shkuan në Xheda së bashku pas këtij incidenti.[10][8] Ata u martuan në Xheda më 1932[11] dhe jetuan në Mekë.[8]

Pasi që nuk flisnin gjuhën e tjetrit, ata mësonin njëri-tjetrin. Ata kishin nëntë fëmijë[1] – pesë djem dhe katër vajza. Iffat ishte nëna e Muhammedit, Bandarit, Saudit, Turkit, Abdul Rahmanit, Lolowah dhe Haifa.[12] Katër prej fëmijëve të tyre mësuan turqishten në shtëpi. Iffat u bë një folëse e rrjedhshëm arabe, por kurrë nuk humbi theksin e saj turke.[2]

Bijtë e tyre janë shumë të arsimuar dhe janë ish-nxënës të Princeton, Harvard, Georgetown, Sandhurst dhe Cranwell. Ajo kontraktoi mësues të huaj për të edukuar bijat e saj. Bijat më vonë morën arsim shtesë në Zvicër. Në kontrast të thellë, vetëm 6 nga 107 fëmijët e vëllait më të vjetër Faisal - Saud - madje përfunduan shkollën e lartë.[2][13][14]

VdekjaRedakto

Iffat Al Thunayan vdiq më 7 shkurt 2000 pas një operacioni jo të suksesshëm.[6][15] Ajo u varros në Riad pas namazit e së premtes.[11]

ReferimeRedakto

 1. ^ a b c Hanley, Delinda C. (dhjetor 2003). "Late Queen Effat of Saudi Arabia". Washington Report on Middle East Affairs. 22 (10). Marrë më 29 gusht 2013. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c d Kechichian, Joseph A. (7 gusht 2008). "Pioneer who gave wings to Saudi women's dreams". Gulf News. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2012. Marrë më 30 korrik 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c d e Kechichian, Joseph A. (20 janar 2012). "Self-assurance in the face of military might". Gulf News. Marrë më 21 korrik 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Coll, Steve. (2009). The Bin Ladens: an Arabian Family in the American Century. New York: Penguin.
 5. ^ "Effat's New Roses". Saudi Aramco World. Marrë më 30 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b "Waging Peace: Baghdad: The Movie". Wrmea. Marrë më 30 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ AbuKhalil, As'ad (2004). The Battle for Saudi Arabia. Royalty, fundamntalizm and global power. New York City: Seven Stories Press. ISBN 1-58322-610-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b c Stefoff, Rebecca (1989). "5, The Kingdom". Faisal, World Leaders Past and Present. Chelsea House Publishing. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 21 korrik 2013. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Jennifer S. Uglow; Frances Hinton; Maggy Hendry (1999). The Northeastern Dictionary of Women's Biography. UPNE. fq. 273. ISBN 978-1-55553-421-9. Marrë më 21 korrik 2013. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b Leon Hesser (1 janar 2004). Nurture the Heart, Feed the World: The Inspiring Life Journeys of Two Vagabonds. BookPros, LLC. fq. 104. ISBN 978-0-9744668-8-0. Marrë më 21 korrik 2013. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b Ghada Talhami (1 dhjetor 2012). Historical Dictionary of Women in the Middle East and North Africa. Rowman & Littlefield. fq. 170. ISBN 978-0-8108-6858-8. Marrë më 21 korrik 2013. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Winberg Chai (22 shtator 2005). Saudi Arabia: A Modern Reader. University Press. fq. 193. ISBN 978-0-88093-859-4. Marrë më 26 shkurt 2013. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Sabri, Sharaf. The House of Saud in Commerce: a Study of Royal Entrepreneurship in Saudi Arabia. New Delhi: I.S. Publications, 2001. Print.
 14. ^ Mark Weston (28 korrik 2008). Prophets and Princes: Saudi Arabia from Muhammad to the Present. John Wiley & Sons. fq. 450. ISBN 978-0-470-18257-4. Marrë më 21 korrik 2013. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Saudi Arabia mourns passing away of princess". KUNA. 17 shkurt 2000. Marrë më 21 korrik 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)