Incidenti Kısmetim-1 ndodhi më 15 dhjetor 1992 kur anëtarët e Policisë Narkotike Turke në anijet e marinës turke të mbështetur nga zyrtarë amerikanë përgjuan MV Kısmetim-1, një transportues deti turk në ujërat ndërkombëtare mesdhetare. Anija dyshohej se ishte përfshirë në kontrabandën e rreth 3,100 kg morfinë në Turqi. Ekuipazhi rrëzoi anijen gjatë operacionit.[1]

MV Kısmetim-1 ishte në pronësi të Osman Ayanoğlu. Morfina në anije vlen miliona dollarë, i përkiste një konsorciumi të vetë dhe partnerëve të tij, përfshirë Şeyhmus Daş dhe Hüseyin Baybaşin,[2] të gjithë kryemafiozët e drogës turke.[3]

Seriali turk Lugina e Ujqërve e përdorë këtë incident.

ReferencatRedakto

  1. ^ "Kısmetim 1 Davasında Yeni Karar" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më korrik 17, 2011. Marrë më 18 janar 2009.
  2. ^ "Keeping tabs on the Turkish connection". BBC News. 14 nëntor 2002. Marrë më 24 janar 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Akyol, Fuat (5 janar 2004). "Nejat Daş Olayının Perde Arkası" (në turqisht). Aksiyon. Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 shkurt 2007. Marrë më 18 janar 2009. Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!)