Ion Diakonesku

politikan rumun

Ion Diakonesku ( 25 gusht, 1917–11 tetor 2011) ishte një aktivist dhe politikan Rumun antikomunist . Ai u burgos si i burgosur politik për shtatëmbëdhjetë vjet nga 1947 deri në 1964 gjatë epokës komuniste të Rumanisë . [1] [2] Diakonesku më vonë u bë një udhëheqës i Partisë së Fshatare Kristiane Demokratike të Fshatrave (PNŢCD).

Ion Diakonesku në 1990.

Lindur në Boțești, Qarku Argeș, Diakonesku filloi politikën e tij në 1936, kur ai u bashkua me krahun rinor të Partisë Fshatare . [1] Partia Komuniste mori pushtetin në Rumani në vitin 1947 pas Luftës së Dytë Botërore . Diakonesku u arrestua në 1947, por i mbijetoi burgosjes së tij në një gulag Rumun. Autoritetet Rumune e liruan në 1964 pas shtatëmbëdhjetë vjet burg si pjesë e një programi amnistie për të burgosurit politikë.

Diktatori Rumun, Presidenti Nicolae Çaushesku dhe qeveria komuniste ra në Revolucionin Rumun të vitit 1989 . Diakonesku bashkë-themeloi Partinë Kombëtare Demokratike të Fshatarëve të Krishterë në 1989 pas revolucionit. [1]

Diakonesku shërbeu si Kryetari i Dhomës së Deputetëve të Rumanisë, dhoma e ulët e Parlamentit Rumun, nga 1996 deri në 2000. [1] Në vitin 2011, Diakonesku kritikoi Partinë e tij Kristian Demokrate të Fshatarëve, të cilët ishin përplasur me luftë , duke thënë se partia duhet të rindizet nën udhëheqjen e ish kryeministrit, Victor Ciorbea . [2]

Diakonesku vdiq në Bukuresht në 2011, në moshën 94 vjeç. Ai kishte vuajtur nga sëmundjet e zemrës gjatë viteve të tij të mëvonshme. [1] Varrosja e tij u bë në Bukureshtvarrezat Bellu . Një moment heshtjeje u mbajt në Parlamentin e Rumanisë për nder të tij. Ai mori vlerësime nga shumë politikanë dhe aktivistë të Rumanisë. Ish Presidenti Rumun Emil Konstantinesku e quajti Diakoneskun, "një simbol të rezistencës komuniste në Rumani dhe Evropën Lindore, dhe një simbol i ndershmërisë dhe nderit". Ish kryeministri rumun Victor Ciorbea i dha haraç Diaconescu duke thënë, "Ion Diakonesku kuptoi se besimi dhe parimet janë thesare kombëtare, dhe ai nuk i tradhtoi këto (vlera), duke duruar 17 vjet në burgjet komuniste". Një nga aktivistët më të njohur politikë të Rumanisë, Doina Cornea, gjithashtu vlerësoi jetën dhe karrierën e Diaconescu, "Politikanët e sotëm mendojnë vetëm për interesat e tyre. . . . Kjo është arsyeja pse Rumania po zvarritet . "

ReferimeRedakto

  1. ^ a b c d e "Ion Diaconescu, who helped Romania become democratic, dies at age 94". Associated Press. Washington Post. 2011-10-12. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2019. Marrë më 2011-10-15. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "wp" defined multiple times with different content Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "wp" defined multiple times with different content Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "wp" defined multiple times with different content Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "wp" defined multiple times with different content
  2. ^ a b "Romanian anti-communist symbol Ion Diaconescu dies at 94". Romania Insider. 2011-10-12. Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2013. Marrë më 2011-10-15. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)