Iron Man 2 është një film amerikan i vitit 2010 ku protagonisti kryesor është superheroi Iron Man. Filmi është prodhuar nga Marvel Studios dhe shpërndarë nga Paramount Pictures. Është vazhdim i filmit të parë Iron Man (2008) - filmi i dytë në një trilogji të planifikuar -, dhe është pjesë e Marvel Cinematic Universe[1]. Regjia nga Jon Favreau, ndërsa protagonisti (Tony Stark) interpretohet nga Robert Downey Jr..

Njeriu i hekurt 2
Poster Njeriu i Hekurt 2.jpg
Iron Man 2
Regjia ngaJon Favreau
Shkruar ngaJustin Theroux,
Stan Lee (Libri komik),
Larry Lieber (Libri komik),
Don Heck(Libri komik),
Jack Kirby (Libri komik)
ProdhuesiKevin Feige, Susan Downey
MuzikaJohn Debney, Tom Morello
Production
companies
Producent: Kevin Feige, Susan Downey Shpërndarësi: Paramount Pictures
Data e publikimit
2010
Kohëzgjatja
124
ShtetiShBA
GjuhaAnglisht
Buxheti170-200 milion $
Fitimi613,990,805 $

NgjarjaRedakto

ProduksionRedakto

Rreth filmitRedakto

Box OficceRedakto

BurimiRedakto

  1. ^ Vespe, Eric (2007-02-09). "Quint visits the IRON MAN production offices! Art! Favreau speaks about sequels (?!?), casting and more!!!". Ain't It Cool News. Marrë më 2009-03-30. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto