Jagiellonia Białystok është një klub futbollit nga Białystok, Polonia.

Jagiellonia Białystok
Emri i plotëJagiellonia Białystok Sportowa Spółka Akcyjna
Pseudonimi(et)Jaga
Themeluar1920
StadiumiStadion Miejski,
Białystok, Polonia
Nxënësia22.386
KryetariFlag of Poland.svg Cezary Kulesza
NdërmarrësiFlag of Poland.svg Bogdan Zając
LigaEkstraklasa
2020/219.
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Triumfe dhe ArritjeRedakto

  • Kupen: 1
    • 2009/10.
  • Superkupa: 1
    • 2010.

LojtarëtRedakto

Skuadra aktuale (2017)Redakto

 
Michał Probierz (Menaxheri)

Redaktuar më 23 shkurt 2017 [1]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
2   Mb Ziggy Gordon
3   Mb Jonatan Straus
4   Mf Jacek Góralski
5   Mf Konstantin Vassiljev
6   Mf Taras Romanchuk
7   Mf Dmytro Khomchenovskyi
8   Mb Łukasz Burliga
9   Mf Arvydas Novikovas
10   Sm Fiodor Černych
11   Mf Karol Mackiewicz
13   Sm Przemysław Mystkowski
14   Mb Marek Wasiluk
16   Mb Gutieri Tomelin
17   Mb Ivan Runje
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
20   Mf Dawid Szymonowicz
21   Mf Przemysław Frankowski
22   Mf Rafał Grzyb (Kapiteni)
23   Mf Damian Szymański
25   Pt Marián Kelemen
27   Sm Patryk Klimala
28   Sm Karol Świderski
35   Mf Dawid Polkowski
39   Pt Krzysztof Karpieszuk
44   Mf Emil Łupiński
46   Pt Hubert Gostomski
77   Mb Piotr Tomasik
96   Pt Damian Węglarz

Paraqitjet në Kupat e EuropësRedakto

Redaktuar më 28 gusht 2017

Sezoni Kompeticioni Turi Shteti Klubi Brenda Jashtë
2010–11 UEFA Europa League 3Q   Aris FC 1–2 2–2 3–4  
2011–12 UEFA Europa League 1Q   FC Irtysh Pavlodar 1–0 0–2 1–2  
2015–16 UEFA Europa League 1Q   Kruoja Pakruojis 8–0 1–0 9–0  
2Q   Omonia 0–0 0–1 0–1  
2017–18 UEFA Europa League 1Q   Dinamo Batumi 4–0 1–0 5–0  
2Q   FK Qəbələ 0–2 1–1 1–3  

LojtaretRedakto

ShqiptarëtRedakto

Shiko dhe këtëRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Jagiellonia – Skuadra aktuale". 90minut.pl. 2017. Marrë më 23 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Lidhje të jashtmeRedakto