Jean Sarkozy

politikan francez

Jean Sarközy de Nagy-Bocsa (lindi më 1 shtator 1986) është djali i ish-presidentit francezë Nicolas Sarkozy. Ai u bë aktivistë i partisë UMP.[1]

Jean Sarkozy
Jean Sarkozy (byammar) 2008 (cropped).jpg
Këshilltar i kantonit Neuilly-sur-Seine-Sud
9 mars 200829 mars 2015
Paraardhësi: Louis-Charles Bary
Të dhënat personale
Lindi më: 1 shtator 1986
Lindi në: Neuilly-sur-Seine, Francë
Kombësia: Francezë
Partia politike: Partia Demokratike Sociale
Bashkëshortja Jessica Sebaoun (m.2008)
Fëmijë Solal Sarkozy
Lola Sarkozy

Jeta e hershmeRedakto

Jean është djali i Nicolas Sarkozy dhe Marie-Dominique Culioli. Ai ka një vëlla të madh, Pierre dhe një gjysmë vëlla të vogël Louise prej gruasë së dytë të babait të tij Cécilia Attias, poashtu edhe një gjysmë motër të vogël Giulia prej gruasë së tretë të babait të tij Carla Bruni.

Jeta personaleRedakto

Jean Sarkozy u martua me Jessica Sebaoun-Darty më 10 shtator 2008 në sallën e qytetit Neuilly-sur-Seine. Më 13 janar 2010, ajo lindi fëmijën e tyre të parë, Solal Nicolas Marc-André. Fëmija e tyre e dytë, Lola lindi në prill 2012. Gruaja e tij është vajza e Marc-André Sebaoun dhe Isabelle Maruani (e lindur Darty).

ReferimetRedakto

  1. ^ Globe and Mail, "Setting his own course where his dad once trod, Jean Sarkozy, 21, has the instincts of a seasoned politician", Anita Elash, 6 March 2008