Neuilly-sur-Seine

komunë në departamentin Hauts-de-Seine, Francë


Neuilly-sur-Seine është komunë në perëndim të Parisit, në departamentin e Hauts-de-Seine. Është një nga rrethinat më të pasura të Parisit.

Neuilly-sur-Seine
Komunë
noform
Pamje nga Neuilly-sur-Seine
Stema_figura
Stema
Vendndodhja
Neuilly-sur-Seine is located in Franca
Neuilly-sur-Seine
Neuilly-sur-Seine
48°53′17″V 2°16′07″L / 48.8881°V 2.2686°L / 48.8881; 2.2686Koordinatat: 48°53′17″V 2°16′07″L / 48.8881°V 2.2686°L / 48.8881; 2.2686
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Île-de-France
Departamenti Hauts-de-Seine
Kantoni Neuilly-sur-Seine
(zyra qendrore)
Kryetari Jean-Christophe Fromantin
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.73 km2
Lartësia 27 - 39 m (m.n.d.)
Popullsia 62,075 banorë
Dendësia 16,642 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 92200
INSEE 92051

BinjakëzimetRedakto