Jill Tarter

Astronome Amerikane

Jill Cornell Tarter (e lindur më 16 janar të vitit 1944) është një astronome amerikane dhe ish-drejtore e Qendrës kërkimore SETI, duke mbajtur karrigen e Bernard M. Oliver për SETI në Institutin SETI.[1][2][3]

Jill Tarter
Jill Tarter at TED in 2009.jpg
Tarter në konferencën TED. Fotografuar nga Steve Jurvetson.
Lindi më Janar 16, 1944(1944-01-16)
Emër tjetër Jill Cornell Tarter
Kombësia United States
Arsimimi University of California at Berkeley
Profesioni Astronome

ArsimimiRedakto

Tarter mori arsimin e saj universitar në Universitetin Cornell, ku fitoi një diplomë Bachelor të Inxhinierisë së Fizikës dhe një diplomë masteri dhe doktoraturë në astronomi nga Universiteti i Kalifornisë në Berkeley.[4]

Karriera astronomikeRedakto

 
"Life Beyond Earth" CSICon 2016

Tarter ka punuar në një numër projektesh të mëdha shkencore, shumica e të cilave lidhen me kërkimin për jetën jashtëtokësore. Si studente e diplomuar, ajo punoi në projektin e kërkimit radio SERENDIP dhe krijoi backronym përkatës, "Kërkoni emisionet e radios jashtëtokësore nga popullatat inteligjente në afërsi". Ajo ishte shkencëtare e projektit për Studimin e Rezolucionit Mikrovalë të Lartë të NASA (HRMS) në 1992 dhe 1993 dhe më pas drejtor i Projektit Phoenix (HRMS rikonfiguruar) nën kujdesin e Institutit SETI. Ajo ishte bashkë-krijuese me Margaret Turnbull të HabCat në vitin 2002, një komponent kryesor i Projektit Phoenix. Tarter ka botuar dhjetra dokumente teknike dhe ligjërata gjerësisht si në kërkim të inteligjencës jashtëtokësore dhe në nevojën për edukimin e duhur të shkencës. Ajo është kredituar me lidhjen e termit "xhuxhë kafe" për klasifikimin e yjeve me masë të pamjaftueshme për të mbështetur bashkimin e hidrogjenit.[5]Ajo ka kaluar 35 vjet në kërkim të jetës jashtëtokësore dhe njoftoi pensionimin e saj në vitin 2012.[6]

Në vitin 2011, Tarter mbajti një fjalim, "Jeta Inteligjente në Univers: A është dikush atje?", Në Festivalin e parë Starmus në Ishujt Kanarie. Festivali, i themeluar nga astronomi Garik Israelian, është një përzierje e astronomisë, shkencave aleate, muzikës dhe artit, dhe Tarter më pas u bashkua me Bordin e Drejtorëve të Starmus-it, bashkë me kitaristi Brian May, fizikan teorik Stephen Hawking, biolog i evolucionit Richard Dawkins, dhe të tjerë. Biseda e saj në vitin 2011 u botua në librin Starmus: 50 vite të njeriut në hapësirë.[7] Jill Tarter është anëtar i Bordit Këshillimor të CuriosityStream.[8]

Në vitin 2017, gazetarja shkencore Sarah Scoles botoi një biografi të Tarter dhe një histori të SETI, të quajtur Making Contact: Jill Tarter dhe Kërkimi për Inteligjencën Jashtëzakonshme.[9]

Nderime dhe çmimeRedakto

Puna e Tarter në astrobiologji dhe suksesi i saj si një shkencëtare femër kanë fituar çmime arritjesh nga disa organizata shkencore.

 • Çmimin e Arritjes Një herë në jetë nga Gratë në Hapësirën ​​ajrore në vitin 1989.
 • Mori dy medalje nga NASA për shërbim publik.[10]
 • U zgjodh anëtare e Shoqatës Amerikane për Avancimin e Shkencës në vitin 2002 dhe anëtare e Akademisë së Shkencave të Kalifornisë në vitin 2003
 • Mori çmimin Adler Planetarium në Hapësirë në vitin 2003.
 • U nderua me çmimin Telluride Tech Festival of Technology në vitin 2001[11]
 • U emërua një nga 100 njerëzit më me influencë në botë nga revista Time në vitin 2004.[12]
 • Fitoi çmimin Carl Sagan të Wonderfest për Shkencën në vitin 2005.[13]
 • Marrëse e një çmimi TED në vitin 2009 [14]
 • U Zgjodh anëtare e Komitetit për Hulumtime Skeptike..[15]

Në kulturën populloreRedakto

Puna astronomike e Tarter ilustrohet në romanin e Carl Sagan Contact. Në versionin e filmit të Kontaktit, protagonisti Ellie Arroway luhet nga Jodie Foster. Tarter bisedoi me aktoren për muajt para dhe gjatë xhirimeve, dhe Arroway u "bazua gjerësisht" në punën e Tarter.[16] Ajo gjithashtu është paraqitur në videon muzikore të John Boswell-it, "The Poetry of Reality (An Anthem for Science)".[17]

Më 20 tetor të vitit 2006, Tarter u paraqit në podcastin e Pikës së Hetimeve për të diskutuar pyetjen: "Jemi vetëm?" Tarter deklaroi: "Njerëzit do të kenë një pikëpamje të ndryshme për të qenë njerëzore nëse dhe kur e dimë përgjigjen për 'Jemi vetëm?' pyetje. "[18]


Në maj të vitit 2013, Laureatët e Shkencave të Aktit të Shteteve të Bashkuara të vitit 2013 u futën në Kongres. Jill Tarter u rendit nga një komentator si një kandidate e mundshme për pozicionin e Laureatit të Shkencave, nëse akti do të kalonte.[19]

ReferimeRedakto

 1. ^ "SETI Institute Official Website – Jill Tarter biography". Arkivuar nga origjinali origjinali më janar 6, 2009. Marrë më prill 26, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Overbye, Dennis (18 qershor 2012). "A Career Waiting for E.T. to Phone". New York Times. Marrë më 19 qershor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Alien hunter retires after 35-year quest for E.T." Fox News. 22 maj 2012. Marrë më maj 22, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Dr. Jill Tarter: Looking to Make 'Contact'". Archived from the original on October 5, 2008. Retrieved October 27, 2008.
 5. ^ Brown dwarf – History Retrieved September 24, 2010
 6. ^ "Alien hunter retires after 35-year quest for E.T". Fox News. May 22, 2012. Retrieved May 22, 2012.
 7. ^ Board, Starmus Festival and Promotur-Canary Islands Tourism. "Starmus Festival and Stephen Hawking Launch the Book "Starmus, 50 Years of Man in Space"". Marrë më prill 26, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "CuriosityStream Advisory Board". Marrë më 31 gusht 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Making Contact". pegasusbooks.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 dhjetor 2017. Marrë më 2017-08-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ CNN: "Scientist probes outer space for aliens". CNN. 19 prill 2004. Marrë më tetor 27, 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Past Honorees". Telluride Tech Festival. Arkivuar nga origjinali origjinali më tetor 17, 2011. Marrë më tetor 15, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ TIME Magazine: "TIME 100: Jill Tarter". Time. 26 prill 2004. Marrë më tetor 27, 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Sagan Prize Recipients". wonderfest.org. 2011. Marrë më shtator 10, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "TED Prizes Go From Deep Sea to Deep Space". Marrë më tetor 27, 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "CSI Fellows and Staff". Marrë më gusht 7, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Dr. Jill Tarter: Looking to Make 'Contact'". Arkivuar nga origjinali origjinali më tetor 5, 2008. Marrë më tetor 27, 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ John Boswell (melodysheep), "The Poetry of Reality (An Anthem for Science)"YouTube , February 25, 2010.
 18. ^ DJ Grothe (20 tetor 2006). "Jill Tarter - Are We Alone?". www.pointofinquiry.org (Podkast). Center for Inquiry. Marrë më maj 18, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Marlow, Jeffrey (9 maj 2013). "The Science Laureate of the United States". Wired Magazine. Marrë më 12 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtmeRedakto