Hape menynë kryesore

John Forsythe (29 janar 1918 - 1 prill 2010), ishte aktor amerikani teatrit, televizionit dhe i filmit. Forsythe famën për herë të parë e arriti në vitet e 1950-ta me sitcomninBachelor Father, ndërsa në të 1970-tat ia huazoi zërin milionerit Charles Townsendit në Engjujt e Charliit. Roli më i johur i tij është i Blake Carringtonit, një patriark i klanit të naftës në serine e popullarizuar televizive Dynastia e viteve të 1980-ta.

John Forsythe
John Forsythe - 1957.jpg
1958
Informacione personale
Ditëlindja 29 janar 1918
Vendlindja Penns Grove, New Jersey, SHBA
Ditëvdekja 1 prill 2010
Vendvdekja Santa Ynez, California, SHBA
Bashkëshort(ja) Parker Worthington McCormick
(m.1939-1943; divorc)
Julie (Wagner) Warren
(m.1943-1994; vdekje)
Nicole Carter
(m.2002–2010; vdekje)
Kombësia Amerikan


Ylli i famës në Hollywood

Jeta e hershmeRedakto

Kariera filmikeRedakto

Kariera televizivweRedakto

DynastyRedakto

FilmografiaRedakto

 
Gjurmët e duarëve të John Forsythe në The Great Movie Ride në parkun e Walt Disney World's Disney's Hollywood Studios

Paraqitja në televizionRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto