John Joseph Wilkes (12 korrik 1936) është një arkeolog dhe akademik britanik. Ai është profesor Emeritus Yates i Arkeologjisë Greke dhe Romake në University College London.

Biografia Redakto

Wilkes lindi më 12 korrik 1936 në Reigate, Surrey, Angli. [1] [2] Ai u arsimua në Shkollën King Henry VIII, Coventry, më pas një shkollë e pavarur për djem në Coventry, dhe në Shkollën e Qarkut Harrow për Djem, një shkollë gramatikore shtetërore për djem në Harrow, Londër. [1] Ai studioi Historinë e Lashtë dhe Arkeologjinë në University College London, duke u diplomuar me një diplomë Bachelor of Arts (BA). Ai vazhdoi të studionte në Shoqërinë St Cuthbert, Universiteti Durham, nga i cili mori gradën Doktor i Filozofisë (PhD). [1] [3]

Nga viti 1961 deri në vitin 1963, Wilkes ishte një studiues në Universitetin e Birminghamit . Ai u transferua në Universitetin e Mançesterit, ku ishte asistent lektor në histori dhe arkeologji nga viti 1963 deri në 1964. [4] Më pas ai u kthye në Universitetin e Birminghamit si Lektor në Historinë Romake dhe Arkeologjinë. [5] Ai u promovua në lektor të lartë në vitin 1971. [4]

Në vitin 1974, ai u kthye në University College London, ku kishte studiuar për diplomën e tij universitare. Ai iu bashkua Institutit të Arkeologjisë si Profesor i Arkeologjisë së Provincave Romake. [4] Në vitin 1992, ai u emërua profesor në Yates i Arkeologjisë Greke dhe Romake. Ai doli në pension nga universiteti në vitin 2001. [6] Ai është aktualisht profesor Emeritus Yates i Arkeologjisë Greke dhe Romake në universitet. [7]

Krahas leksioneve dhe kërkimeve universitare, ai ka mbajtur një sërë pozicionesh të jashtme. Ai ishte Kryetar i Fakultetit të Arkeologjisë, Historisë dhe Letrave në Shkollën Britanike në Romë ndërmjet viteve 1979 dhe 1983. Ai ishte redaktor i revistës akademike Britannia nga viti 1980 deri në 1984. [8] Nga viti 1982 deri në 1985, ai shërbeu si president i Shoqërisë Arkeologjike të Londrës dhe Middlesex .

Nderimet Redakto

Wilkes u zgjodh anëtar i Shoqatës së Antikuarëve të Londrës (FSA) më 9 janar 1969. [9] Ai u zgjodh anëtar i Akademisë Britanike (FBA) në 1986. [6] Ai është Zëvendës-President Nderi i Shoqatës për Promovimin e Studimeve Romake, [8] [10] dhe President Nderi i Shoqatës për Arkeologjinë Romake. [8]

Veprat Redakto

 • Wilkes, John J. (1969), Dalmatia (në anglisht), London: Routledge and Kegan Paul
 • Wilkens, J. J. (1993). Diocletian's Palace, Split: residence of a retired Roman emperor (në anglisht). Sheffield: University of Sheffield. ISBN 978-0952107309.
 • Diocletian's Palace. University of Sheffield, Sheffield, 1986.
 • The Illyrians (Peoples of Europe). Blackwell, Cambridge (Mass.) 1992, ISBN 0-631-14671-7.
 • Wilkes, John J. (1995), The Illyrians (në anglisht), Oxford, United Kingdom: Blackwell Publishers Limited, ISBN 0-631-19807-5

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

 1. ^ a b c "WILKES, Prof. John Joseph". Who's Who 2016. Oxford University Press. nëntor 2015. Marrë më 11 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "John Wilkes". Contributor. Frances Lincoln Publishers. Arkivuar nga origjinali më 1 janar 2012. Marrë më 6 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Professor John Wilkes: BA, Phd, FBA, FSA". Officers. Association for Roman Archaeology. Marrë më 6 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b c "John Wilkes". Contributor. Frances Lincoln Publishers. Arkivuar nga origjinali më 1 janar 2012. Marrë më 6 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)"John Wilkes" Arkivuar 1 janar 2012 tek Wayback Machine. Contributor. Frances Lincoln Publishers. Retrieved 6 September 2013.
 5. ^ "WILKES, Professor John". British Academy Fellows. British Academy. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 6 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b "WILKES, Professor John". British Academy Fellows. British Academy. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 6 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)"WILKES, Professor John". British Academy Fellows. British Academy. Archived from the original on 2 April 2015. Retrieved 6 September 2013.
 7. ^ "John J. Wilkes". Staff. University College London. Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2014. Marrë më 6 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b c "Professor John Wilkes: BA, Phd, FBA, FSA". Officers. Association for Roman Archaeology. Marrë më 6 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)"Professor John Wilkes: BA, Phd, FBA, FSA". Officers. Association for Roman Archaeology. Retrieved 6 September 2013.
 9. ^ "List of Fellows - W". Society of Antiquaries of London. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2012. Marrë më 7 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Honorary Vice-Presidents". Society for the Promotion of Roman Studies. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2016. Marrë më 7 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)