Papa Juli I ( l. ?, Roma - v. 12 prill 352, Roma) ishte papa i 35 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 6 shkurt 337 dhe deri më 12 prill 352. Paraardhës i tij ishte Papa Marku, ndërsa pasardhësi Papa Liberi.

Papa Juli I
Iulius I.jpg
papa i 35 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 6 shkurt 337
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 12 prill 352
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Marku
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Liberi
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 12 prill 352
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Katakombi i Kalepodios

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Marku
Papë
6 shkurt 33712 prill 352
Pasardhësi 
Papa Liberi