Kajseri është qytet në Anatloinë qendrore, Turqi. Qyteti ka monumente historike që nga dinastia e Selçukut.

Kajseri
Qytet
noform
Muri i qytetit më 2006
Vendndodhja
Kajseri is located in Turqia
Kajseri
Kajseri
Vendndodhja e Kajseri në Turqi

Koordinatat: 38°44′V 35°29′L / 38.733°V 35.483°L / 38.733; 35.483

Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Rajoni Anatolia qendrore
Provinca Kajseri
Kryetari i Bashkisë Mustafa Çelik
Partia AKP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 17,170 km2
Lartësia 1,054 m (m.n.d.)
Popullsia 1.341.056 banorë
Dendësia 76 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Kodi Postal 38xxx
Prefiksi (+90) 352
Targa 38
Faqja Zyrtare www.batman.bel.tr/

BinjakëzimetRedakto

ReferimeRedakto