Gjendeni te artikulli Kallmi. Për shprehjet e ngjashme në shkrim, kuptim apo tingëllim, shikoni këtu.
Kallmi
Kallami
Kallami
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Liliopsida
Fisi: Poales
Familja: Poaceae
Grupi: Arundo
'''Arundo donax'''
Variacione
  • lat. Arundo donax variegata
  • lat. Arundo donax versicolor


Kallmi (krahinore Kallami dhe lat. Arundo donax L. ) është bimë barishtore shumëvjeçare, me kërcell të gjatë të hollë e të fortë, që rritet nëpër moçale dhe përdoret për të bërë tavanet e shtëpive etj.. Po ashtu në disa krahina përdoret edhe fjala Kallami për të njëjtin qëllim.[1]

Kallmi është i njohur edhe si : kallam i madh, kallam i butë, kallam donaks dhe është anëtar i familjes Poaceae.[2]

Burim i të dhënave Redakto

  1. ^ Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe - Tiranë, 1980
  2. ^ Mjekësi Popullore Botërore, Idriz Ulaj - Pishtinë 1994, KOSOVARJA

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Poaceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale