Kampionati Evropian i Futbollit 1968 ndeshjet finale

Ndër ndeshjet finale të Kampionatit Evropian të Futbollit të vitit 1968 u përfshinë gjysmë finalja dhe finalja dhe këto ndeshje u zhvilluan në vendin e nikoqirit, Italia.

NdeshjetRedakto

Gjysmë finaljaRedakto

Italia vs Bashkimi SovjetikRedakto

5 qershor 1968
18:00
  Italia 0 – 0 (k.sh.)[1]   Bashkimi Sovjetik
Stadio San Paolo, Naples
Pjesëmarrja: 68,582
Gjyqtari: Kurt Tschenscher (gjermano perëndimor)

Jugosllavia vs AngliaRedakto

5 qershor 1968
21:15
  Jugosllavia 1 – 0   Anglia
Džajić   87'
Stadio Comunale, Florence
Pjesëmarrja: 21,834
Gjyqtari: José María Ortiz de Mendíbil (spanjoll)

Vendi i tretëRedakto

8 qershor 1968
16:45
  Anglia 2 – 0   Bashkimi Sovjetik
Charlton   39'
Hurst   63'
Stadio Olimpico, Romë
Pjesëmarrja: 68,817
Gjyqtari: István Zsolt (hungarez)

FinaljaRedakto

8 qershor 1968
21:15
  Italia 1 – 1 (a.e.t.)   Jugosllavia
Domenghini   80' Džajić   39'
Stadio Olimpico, Romë
Pjesëmarrja: 85,000
Gjyqtari: Gottfried Dienst (zviceran)

RindeshjaRedakto

10 qershor 1968
21:15
  Italia 2 – 0   Jugosllavia
Riva   12'
Anastasi   31'
Stadio Olimpico, Rome
Pjesëmarrja: 55,000
Gjyqtari: José María Ortiz de Mendíbil (spanjoll)

ReferimeRedakto

  1. ^ Match decided by toss of coin: USSR captain Albert Shesternyov called incorrectly.