Kantabria

komunitet autonom në Spanjë

Cantabria është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës.

Cantabria
Komunitet autonom
Stema_figura
Stema
Flag of Cantabria (Official).svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti Santander
Kryetari i komunës Ignacio Diego Palacios
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5321 km2
Popullsia 593,121 banorë (2011)
Të dhëna të tjera
Kodi Postal CB [1]
Prefiksi +34 942
Faqja Zyrtare Gobierno de Cantabria

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

Ndarjet administrativeRedakto

ProvincatRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Cantabria – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale