Kantoni Groix

kanton në Francë


Kantoni Groix (frëngjisht: Canton de Groix) është një kantondepartamentin Morbihan, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Groix. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 2318 banorë.

Kantoni Groix
Canton de Groix
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Morbihan
Arrondissement Lorient
Kryeqëndra Groix
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 2.318 banorë 2008
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5611
Kantoni Groix – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Groix aktualisht përbëhet nga 1 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

  • 2008-2014 - Denise Guillaume - Le Maréchal

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto