Kantoni Guichen

kanton në Francë


Kantoni Guichen (frëngjisht: Canton de Guichen) është një kantondepartamentin Ille-et-Vilaine, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Guichen. Ka sipërfaqe 244km2 dhe popullsi 24984 banorë.

Kantoni Guichen
Canton de Guichen
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Ille-et-Vilaine
Arrondissement Redon
Kryeqëndra Guichen
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 244 km2
Popullsia 24.984 banorë 2006[1]
Dendësia 102,39 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3516
Kantoni Guichen – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Guichen aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ L'Ille-et-Vilaine sur le site de l'INSEE

Lidhje të jashtmeRedakto