Kantoni Guise

kanton në Francë


Kantoni Guise (frëngjisht: Canton de Guise) është një kantondepartamentin Aisne, rajonin PicardieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Guise. Ka sipërfaqe 192.38km2 dhe popullsi 10817 banorë.

Kantoni Guise
Canton de Guise
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Picardie
Departamenti Aisne
Arrondissement Vervins
Kryeqëndra Guise
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 192,38 km2
Popullsia 10.817 banorë 2009
Dendësia 56,23 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 216
Kantoni Guise – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Guise aktualisht përbëhet nga 19 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto