Kantoni La Côte Vermeille

kanton në Francë


Kantoni La Côte Vermeille (frëngjisht: Canton de La Côte Vermeille) është një kantondepartamentin Pyrénées-Orientales, rajonin OccitanieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Port-Vendres. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 13536 banorë.

Kantoni La Côte Vermeille
Canton de Côte Vermeille
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Occitanie
Departamenti Pyrénées-Orientales
Arrondissement Céret
Kryeqëndra Port-Vendres
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 13.536 banorë 2008
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 19
Kantoni La Côte Vermeille – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni La Côte Vermeille aktualisht përbëhet nga 4 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto