Kantoni Lamballe

kanton në Francë

Kantoni Lamballe (frëngjisht: Canton de Lamballe) është një kantondepartamentin Côtes-d'Armor, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Lamballe. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 18588 banorë.

Kantoni Lamballe
Canton de Lamballe
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Côtes-d'Armor
Arrondissement Saint-Brieuc
Kryeqëndra Lamballe
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 18.588 banorë 1999
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2218

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Lamballe aktualisht përbëhet nga 11 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

  • 2008-2014 - Marie-Christine Cleret

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto