Kantoni Le Sel-de-Bretagne

kanton në Francë


Kantoni Le Sel-de-Bretagne (frëngjisht: Canton du Sel-de-Bretagne) është një kantondepartamentin Ille-et-Vilaine, rajonin BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Le Sel-de-Bretagne. Ka sipërfaqe 108km2 dhe popullsi 6094 banorë.

Kantoni Le Sel-de-Bretagne
Canton du Sel-de-Bretagne
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Bretagne
Departamenti Ille-et-Vilaine
Arrondissement Redon
Kryeqëndra Le Sel-de-Bretagne
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 108 km2
Popullsia 6.094 banorë 2006[1]
Dendësia 56,43 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3540
Kantoni Le Sel-de-Bretagne – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Le Sel-de-Bretagne aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

  • 2011-2014 - Gilbert Ménard

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ L'Ille-et-Vilaine sur le site de l'INSEE

Lidhje të jashtmeRedakto