Kantoni Neuillé-Pont-Pierre

kanton në Francë


Kantoni Neuillé-Pont-Pierre (frëngjisht: Canton de Neuillé-Pont-Pierre) është një kantondepartamentin Indre-et-Loire, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Neuillé-Pont-Pierre. Ka sipërfaqe 253km2 dhe popullsi 13353 banorë.

Kantoni Neuillé-Pont-Pierre
Canton Neuillé-Pont-Pierre
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Indre-et-Loire
Arrondissement Tours
Kryeqëndra Neuillé-Pont-Pierre
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 253 km2
Popullsia 13.353 banorë 2007
Dendësia 52,78 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3716

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Neuillé-Pont-Pierre aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

  • 2008-2014 - Dominique Lachaud

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto