Kantoni Nevers-Est

kanton në Francë


Kantoni Nevers-Est (frëngjisht: Canton de Nevers-Est) është një kantondepartamentin Nièvre, rajonin BourgogneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Nevers. Ka sipërfaqe 16.5km2 dhe popullsi 8891 banorë.

Kantoni Nevers-Est
Canton de Nevers-Est
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Bourgogne
Departamenti Nièvre
Arrondissement Nevers
Kryeqëndra Nevers
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 16,5 km2
Popullsia 8.891 banorë 2006
Dendësia 538,85 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5829

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Nevers-Est aktualisht përbëhet nga 2 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto