Kantoni Pipriac

kanton në Francë


Kantoni Pipriac (frëngjisht: Canton de Pipriac) është një kantondepartamentin Ille-et-Vilaine, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Pipriac. Ka sipërfaqe 245km2 dhe popullsi 12899 banorë.

Kantoni Pipriac
Canton de Pipriac
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Ille-et-Vilaine
Arrondissement Redon
Kryeqëndra Pipriac
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 245 km2
Popullsia 12.899 banorë 2006[1]
Dendësia 52,65 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3525
Kantoni Pipriac – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Pipriac aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ L'Ille-et-Vilaine sur le site de l'INSEE

Lidhje të jashtmeRedakto