Kantoni Pont-Saint-Esprit

kanton në Francë


Kantoni Pont-Saint-Esprit (frëngjisht: Canton de Pont-Saint-Esprit) është një kantondepartamentin Gard, rajonin Languedoc-RoussillonFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Pont-Saint-Esprit. Ka sipërfaqe 242.45km2 dhe popullsi 19342 banorë.

Kantoni Pont-Saint-Esprit
Canton de Pont-Saint-Esprit
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Languedoc-Roussillon
Departamenti Gard
Arrondissement Nîmes
Kryeqëndra Pont-Saint-Esprit
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 242,45 km2
Popullsia 19.342 banorë 2009
Dendësia 79,78 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE
Kantoni Pont-Saint-Esprit – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Pont-Saint-Esprit aktualisht përbëhet nga 16 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto