Kantoni Pontorson

kanton në Francë


Kantoni Pontorson (frëngjisht: Canton de Pontorson) është një kantondepartamentin Manche, rajonin Basse-NormandieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Pontorson. Ka sipërfaqe 127.86km2 dhe popullsi 6827 banorë.

Kantoni Pontorson
Canton de Pontorson
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Basse-Normandie
Departamenti Manche
Arrondissement Avranches
Kryeqëndra Pontorson
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 127,86 km2
Popullsia 6.827 banorë 2009
Dendësia 53,39 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5029

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Pontorson aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

  • 2011-2014 - Jacques Gromellon

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto