Kantoni Retiers

kanton në Francë


Kantoni Retiers (frëngjisht: Canton de Retiers) është një kantondepartamentin Ille-et-Vilaine, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Retiers. Ka sipërfaqe 249km2 dhe popullsi 12251 banorë.

Kantoni Retiers
Canton de Retiers
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Ille-et-Vilaine
Arrondissement Fougères-Vitré
Kryeqëndra Retiers
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 249 km2
Popullsia 12.251 banorë 2006[1]
Dendësia 49,2 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3533
Kantoni Retiers – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Retiers aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

  • 2011-2014 - Jean-Claude Blouin

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ L'Ille-et-Vilaine sur le site de l'INSEE

Lidhje të jashtmeRedakto