Kantoni Tréguier

kanton në Francë


Kantoni Tréguier (frëngjisht: Canton de Tréguier) është një kantondepartamentin Côtes-d'Armor, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Tréguier. Ka sipërfaqe 103.07km2 dhe popullsi 12189 banorë.

Kantoni Tréguier
Canton de Tréguier
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Côtes-d'Armor
Arrondissement Lannion
Kryeqëndra Tréguier
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 103,07 km2
Popullsia 12.189 banorë 1999
Dendësia 118,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2247

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Tréguier aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto