Kantoni Vitré-Ouest

kanton në Francë


Kantoni Vitré-Ouest (frëngjisht: Canton de Vitré-Ouest) është një kantondepartamentin Ille-et-Vilaine, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Vitré. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 14181 banorë.

Kantoni Vitré-Ouest
Canton de Vitré-Ouest
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Ille-et-Vilaine
Arrondissement Fougères-Vitré
Kryeqëndra Vitré
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 14.181 banorë 2006[1]
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3543

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Vitré-Ouest aktualisht përbëhet nga 13 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

  • 2011-2014 - Thierry Travers

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ L'Ille-et-Vilaine sur le site de l'INSEE

Lidhje të jashtmeRedakto