Kantoni Vitteaux

kanton në Francë


Kantoni Vitteaux (frëngjisht: Canton de Vitteaux) është një kantondepartamentin Côte-d'Or, rajonin BourgogneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Vitteaux. Ka sipërfaqe 262.68km2 dhe popullsi 3180 banorë.

Kantoni Vitteaux
Canton de Vitteaux
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Bourgogne
Departamenti Côte-d'Or
Arrondissement Montbard
Kryeqëndra Vitteaux
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 262,68 km2
Popullsia 3.180 banorë 1999
Dendësia 12,11 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2137

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Vitteaux aktualisht përbëhet nga 28 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

  • 2011-2014 - François Sauvadet

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto