Kantoni Vouziers

kanton në Francë


Kantoni Vouziers (frëngjisht: Canton de Vouziers) është një kantondepartamentin Ardennes, rajonin Champagne-ArdenneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Vouziers. Ka sipërfaqe 147.8km2 dhe popullsi 6956 banorë.

Kantoni Vouziers
Canton de Vouziers
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Champagne-Ardenne
Departamenti Ardennes
Arrondissement Vouziers
Kryeqëndra Vouziers
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 147,8 km2
Popullsia 6.956 banorë 1999
Dendësia 47,06 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 831

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Vouziers aktualisht përbëhet nga 15 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

  • 2011-2014 - Claude Ancelme

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto