Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1940. Ky eveniment nuk është njohur ende zyrtarisht nga FSHF.

Sezoni i kaluar: Kategoria e Parë 1939. Sezoni i rradhës: Kategoria e Parë 1942.

Parapamje

Redakto

Kategoria e Parë 1940 është sezoni i 9të i kompeticionit kryesor të futbollit në Shqipëri. Nisi më 3 mars, 1940 dhe përfundoi më 26 maj, 1940. Tetë skuadra u ndanë në dy grupe me nga 4 skuadra secila, duke luajtur nga dy ndeshje me njëra tjetrën në grup eliminimi. Vetëm skuadrat e renditura të parat shkojnë në finale. Grupi A kishte këto skuadra: Tirana, Shkodra, Elbasani dhe Durrësi. Grupi B kishte këto skuadra: Korca, Gjirokastra, Berati dhe Vlora.

KS Vllaznia e fitoi këtë kampionat.[1][2]

Rezultatet

Redakto

Turi i Parë

Redakto

Në këtë tur hynë të gjitha skuadrat ndarë në dy grupe.

Grupi A

Redakto
Poz Klubi P F B H Sh Ps Pikë
1 Shkodra 6 4 1 1 21 10 9
2 Tirana 6 3 1 2 12 10 7
3 Durrësi 6 3 1 2 12 11 7
4 Elbasani 6 0 1 5 11 25 1


Rezultatet Grupi A:


Vllaznia - Elbasani 6-1

Tirana - Teuta 3-1

Teuta - Vllaznia 4-2

Elbasani - Tirana 1-3

Tirana - Vllaznia 2-2

Teuta - Elbasani 3-3

Tirana - Elbasani 4-3

Vllaznia - Teuta 2-1

Vllaznia - Tirana 2-0

Elbasani - Teuta 1-2

Elbasani - Vllaznia 2-7

Teuta - Tirana 1-0

Grupi B

Redakto
Poz Klubi P F B H Sh Ps Pikë
1 Korca 6 4 1 1 13 6 9
2 Vlora 6 3 2 1 17 11 8
3 Berati 6 2 1 3 11 11 5
4 Gjirokastra 6 0 2 4 4 17 2


Rezultatet Grupi B:


Luftëtari - Flamurtari 3-3

Tomori - Skënderbeu 0-2

Flamurtari - Skënderbeu 4-0

Tomori - Luftëtari 5-0

Tomori - Flamurtari 1-1

Skënderbeu - Luftëtari 3-0

Luftëtari - Tomori 0-2

Skënderbeu - Flamurtari 4-1

Flamurtari - Tomori 5-3

Luftëtari - Skënderbeu 1-1

Skënderbeu - Tomori 3-0

Flamurtari - Luftëtari 3-0

Finale

Redakto

Në këtë tur hynë dy fituesit e turit të mëparshëm.


  • Përbërjet e skuadrave, golat dhe arbitrat:

Shkodra: Jubani; Rusi, Fakja; Xharra, Koxhja, Osmani II; Shkjezi, Vasija, Boriçi, S.Gjinali, Z.Berisha.

Korca: Mihallaqi; Dumja, Bitri; P.Saro, Luarasi, Ademi; Dimço, Plluska, Qirinxhi II, Duro, Merolli.

Golat: S.Gjinali 8', Shkjezi 21', Qirinxhi 58' (11-m).

Arbitër: Enver Kulla.


Shkodra: Jubani; Vasija, Pali; Osmani, Koxhja, Xharra; Rusi, Berisha, Boriçi, S.Gjinali, Shkjezi.

Korca: Mihallaqi; Bitri, Dume; Zeka, Lauarasi, Saro; Dimço, Plluska, Duro, Qirinxhi, Merolli.

Golat: Rusi 11', Boriçi 22', Boriçi 46', Rusi, Rusi, Rusi, Rusi, Rusi, Rusi

Arbitër: Sabit Çoku.

Referime

Redakto
  1. ^ "Besnik Dizdari". Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2013. Marrë më 5 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Letër drejtuar Z.Mero Baze". Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2012. Marrë më 5 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)