Katovica

qytet në Poloni
(Përcjellë nga Katovice)

Katovica (polonisht About this soundKatowice  [katɔ'vʲitsɛ], çek. Katovice) është kryeqyteti të Województwo śląskie. Me rreth 320.000 banorë është qytetit më i madhi i provincës, rreth 70 km veriperëndim nga KrakówGórny Śląsk dhe formon qendrën një regjionit metropole, në atë gati 3,5 milion njerzi jetojnë.

Katovica
Katowice - L.O. im. Mickiewicza nocą 1.JPG
Official seal of {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Population
 • Total303 314

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

HistoriaRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Infobox settlementet kryesore të Polonisë