Kavadar, (maqedonisht: Кавадарци/Kavadarci) është qytet në komunën e Kavadar, Maqedoninë e Veriut.

Kavadar
Кавадарци
Qytet
noform
Lumi Luda Mara qe rjedh nëpërmjet qytetit
Stema_figura
Stema
Flag of Kavadarci Municipality.svg
Flamuri
Vendndodhja
Kavadar is located in Maqedonia e Veriut
Kavadar
Kavadar
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Vardar
Komuna Kavadar
Kryetari i Komunës Mitko Jançev
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 230 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 1430
Prefiksi (+389) 043
Targa KA
Koordinatat 41° 26′ 00″ Veri

22° 00′ 00″ Lindje

Popullsia 38,741 banorë (2002)
Faqja Zyrtare http://www.kavadarci.gov.mk/